WIOSNA! Ach, to TY!

8 marca 2017

Za oknem każdego dnia słońce wznosi się wyżej. Jego promienie nieśmiało wychylają się zza chmur, ogrzewając wilgotną glebę. To wystarczy, aby wzbudzić do życia rośliny dotychczas śniące zimowym snem.

W Ogrodzie Botanicznym w Kielcach wyraźnie już widać nadchodzącą wielkimi krokami Wiosnę. Trawniki zaczynają się zielenić, mchy nabrały jędrności i wyrazistości, podobnie jak pąki drzew i krzewów, które wydają się jakby za chwile miały pęknąć od nadmiaru energii witalnej. Jedną z pierwszych kwitnących roślin jest wszystkim doskonale znana leszczyna pospolita (Corylus avellna). Jej kwiatostany męskie zaczynają się rozluźniać, a nawet najmniejszy podmuch wiatru wydobywa z nich jasnożółty pyłek zapylający niepozorny ciemnoróżowy kwiat wyrastający ze szczytu pąka. Tak zwane pylenie leszczyny oznajmia nam, że mamy do czynienia z przedwiośniem. W Dziale roślin ozdobnych wyraźnie zielenią się młode listki geofitów (roślin wieloletnich, które zimę przeżywają pod ziemią w postaci cebul, bulw, kłączy), które nieśmiało wychylają się spod grudek ciemnej ziemi. Wśród nich zaobserwować można prawdziwego „wywrotowca” w świecie roślin – zimowita jesiennego (Colchicum autumnale). Jego cykl rozwojowy należałoby zacząć od jesieni, kiedy to spod ziemi wyrastają same kwiaty, które szybko zamierają. Podczas zimy pod ziemią zawiązują się liście i dojrzewa owoc, które wczesną wiosna wschodzą. Dzięki słońcu liście nabierają energii, owoce się wysypują i cała roślina przechodzi w stan uśpienia do czasu ponownego kwitnienia późnym sierpniem i we wrześniu. Z kolei w kolekcji dendrologicznej Przewodnie zbiorowiska leśne Gór świętokrzyskich zakwitła nam pierwsza przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis), a na nagich gałązkach wawrzynka wilczełyko (Daphne mezereum) pojawiły się pomięte różowe kwiaty.

Wczorajszego dnia odwiedziła nas ekipa z Radia Kielce, która udokumentowała widoczne zmiany. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Radia Kielce z krótkim artykułem na ten temat i pięknymi fotografiami budzących się roślin: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-52762

Na terenie naszego Ogrodu wprawne oko dostrzeże znacznie więcej oznak Wiosny. Możemy ją także poczuć, usłyszeć oraz dotknąć. Aby się o tym przekonać zachęcamy do odwiedzenia Centrum Edukacji Przyrodniczej i uczestniczyć w jednych z zajęć dotyczących wiosennych obserwacji.

x