Winnica w Ogrodzie
Poranne przymrozki i chłodne, deszczowe dni znacznie ograniczają wegetację roślin. Warunki te nie blokują jednak prac na terenie ogrodu i nie przeszkadzają w nasadzeniach uzupełniających.
Nowe nasadzenia prowadzone są obecnie między innymi w Dziale Roślin Użytkowych, gdzie posadziliśmy pierwsze winorośla w naszym Ogrodzie. Mają one stanowić zaczątek całej Kolekcji Winorośli (Winnicy). Kolekcja taka ma na celu zaprezentowanie tradycji winiarskiej, znanej z regionu świętokrzyskiego (Sandomierszczyzna) już od XIII wieku. Wówczas zakonnicy Dominikanie założyli na skarpie doliny Wisły w Sandomierzu przyklasztorną winnicę. W 2001 r. winnica ta została odtworzona, gdzie uprawia się stare odmiany winorośl, pochodzące z okresu średniowiecza.
Pierwsze nasadzenia winorośli w Ogrodzie Botanicznym nie miałyby miejsca gdyby nie bezinteresowna pomoc Pani dr Magdaleny Kapłan, właścicielki Winnicy NOBILIS w Faliszowicach (gmina Samborzec, k. Sandomierza), która ufundowała 36 sadzonek winorośli właściwej (Vitis vinifera L.): 18 w odmianie ‘Riesling’ oraz 18 w odmianie ‘Zweigelt’. V. vinifera to gatunek rodzimy winorośli, pochodzący z Europy. Ufundowane odmiany cechują się wysoką odpornością na trudniejsze warunki siedliskowe, zwłaszcza niższe temperatury. Serdecznie dziękujemy Pani za okazaną nam pomoc!
‘Riesling’ to biała odmiana winorośli pochodząca z doliny Renu w Niemczech. Odmiana ma bardzo długą historię sięgającą XV wieku, skąd pochodzi kilka pisemnych wzmianek na temat szczepu (różnią się one pisownią). Najprawdopodobniej już wtedy był także uprawiany na ziemiach polskich, choć ze względu na późne dojrzewanie nie specjalnie nadaje się do klimatu panującego w naszym kraju. ‘Riesling’ jest bardzo aromatyczną winoroślą o bardzo kwiatowym bukiecie i dużą kwasowością, co wykorzystywane jest w produkcji win wytrawnych, półsłodkich i musujących. Miejscami uprawy ‘Rieslinga’ są głównie chłodne regiony. Najliczniej uprawiany jest w Niemczech, francuskiej Alzacji, Austrii, Luksemburgu, Czechach.
‘Zweigelt’ to czerwony szczep winorośli wyhodowany w Austrii w 1922 r. przez Fritza Zweigelta. Jest to odmiana stosunkowo wczesna (wcześnie dojrzewa) i z powodzeniem udaje się w ostrzejszym klimacie dając obfite plony. ‘Zweigelt’ jest najpopularniejszym czerwonym szczepem winorośli uprawianym w Austrii.
Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku (jesienią) nasza ogrodowa winnica zostanie powiększona o kolejne odmiany winorośli, m.in. odmiany deserowe z gatunku winorośl lisia (Vitis labrusca L.), pospolicie występujące przy gospodarstwach rolnych naszego regionu.