Pierwszy dzień WIOSNY w Ogrodzie Botanicznym
Wznieśmy głowy wysoko, popatrzmy na niebo wiszące nad nami i powitajmy WIOSNĘ, ponieważ dziś przypada jej pierwszy dzień, a trwać będzie przez następne 3 miesiące.
Pomimo, że na terenie Ogrodu Botanicznego widać było wiosnę już dużo wcześniej, to dopiero dziś mamy do czynienia z jej „formalnym” rozpoczęciem. Dokładnie rzecz ujmując, dnia wczorajszego, czyli 20-go marca rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Dziś, dnia 21-go mamy wiosnę kalendarzową.
Czym jest wiosna? Wyraźne oznaki przebudzenia się życia po długiej zimie, widoczne u roślin jak i zwierząt są tylko skutkiem zupełnie innego procesu, nazwijmy go „kosmicznym”. Wiosna, czyli bardziej fachowo mówiąc, równonoc wiosenna, to położenie Ziemi względem Słońca w takiej pozycji, że dzień i noc trwają tego dnia dokładnie tyle samo czasu. Promienie słoneczne padają na równik prostopadle i są styczne do powierzchni ziemi na biegunach. Od tego dnia dana półkula ziemska (w naszym przypadku półkula północna) przez najbliższe pół roku będzie oświetlona bardziej niż druga. Wiąże się to oczywiście z większym ogrzaniem naszej półkuli, dłuższym dniem, co w efekcie przynosi nam rozwój wegetacji, o czym wspominaliśmy we wcześniejszych wpisach.
A czym jest wiosna dla nas, ogrodników i botaników? Przede wszystkim wspaniałym okresem, w którym możemy obserwować bujnie rozwijające się piękne rośliny, a przede wszystkim dbać o nie, zachowując je dla przyszłych pokoleń.