PARK I REZERWAT KADZIELNIA

1 stycznia 2016
Kadzielnia (295 m n.p.m.) wchodzi w skład położonego w południowej i zachodniej części Kielc wapiennego Pasma Kadzielniańskiego. Najwyższe wzniesienie zwane tzw. Skałką Geologów to relikt dawnej Góry Kadzielnia. Ze szczytu Skałki rozciąga się piękny widok na Karczówkę, Pasmo Zgórskie i Posłowickie oraz masyw góry Telegraf. Sięgając do historii dowiadujemy się, że kamieniołom na Kadzielni istniejący od XVII w. dostarczał surowca m. in. do wypalania wapna. Około 1770 r. powstał pierwszy piec do wypalania wapna, zbudowany z inicjatywy biskupa Kajetana Sołtyka. Wydobycie surowca skalnego stało się przyczyną powstania głębokiego wyrobiska, na najniższym poziomie zalewanego wodami podziemnymi. Dziś Kadzielnia jako efekt trwającej 200 lat działalności górniczej jest terenem niezwykle atrakcyjnym pod względem naukowym, dydaktycznym i krajobrazowym.

W 1962 roku, w części kamieniołomu obejmującej reliktowy ostaniec skalny nazywany Skałką Geologów (o powierzchni 0,6 ha), powstał ścisły rezerwat przyrody nieożywionej. Wzgórze zbudowane jest głównie z górnodewońskiego wapienia skalistego związanego z dawną płycizną węglanową i zawierającego szczątki fauny morskiej (stromatoporoidy, gąbki, koralowce, ramienionogi, mszywioły). Poza stanowiskiem paleontologicznym, ważnym aspektem geologii rezerwatu są również zjawiska krasowe, przejawiające się w występowaniu różnorodnych form krasu powierzchniowego (zagłębienia, żłobki i kawerny krasowe) i wgłębnego (jaskinie, leje i kominy krasowe). Wapienne podłoże rezerwatu Kadzielnia jest także stanowiskiem występowania wielu rzadkich i chronionych gatunków roślinności wapiennolubnej, natomiast w jaskiniach występują cenne gatunki nietoperzy i pająków. U stóp ściany skalnej powstał park rekreacyjny z oddanym w 1971 r. do użytku amfiteatrem, zmodernizowany w 2010 r. Więcej informacji o amfiteatrze można znaleźć na:http://amfiteatr-kadzielnia.pl

Przez Skałkę Geologów czyli część rezerwatową kamieniołomu Kadzielnia nie przebiega znakowany szlak turystyczny, ale można ją  podziwiać z otaczających rezerwat ścieżek spacerowych. W części wschodniej kamieniołomu zlokalizowane są również punkty widokowe z których oprócz rezerwatu Kadzielnia oraz amfiteatru można podziwiać piękne widoki na pasma Gór Świętokrzyskich.

Teren Kadzielni jest jednym z najbardziej znanych obszarów jaskiniowych, czyli krasowych w Górach Świętokrzyskich, występuję tu 25 jaskiń i schronisk skalnych. Od 2004 prowadzono prace nad udostępnieniem dla turystów kilku tutejszych jaskiń. W wyniku wspominanych działań połączono trzy jaskinie: Jaskinie Odkrywców, Prochownię i Szczelinę na Kadzielni. Podziemna trasa turystyczna ma ok 160 metrów i zwiedzać ją można od 6 listopada 2012 roku.

Jak dojechać
W okolice Kadzielni dojedziemy na przystanek KRAKOWSKA KADZIELNIA autobusami linii nr 4, 6, 7, 11, 12, 14, 17, 19, 24, 27, 29, 31, 32, 43, 55 , T. Od strony Al. Legionów możemy dojechać linią nr 54 i wysiąść na przystanku Al. Legionów Kadzielnia lub liniami 4, 30, 44, 54 i wysiąść na przystanku Al. Legionów stadion i dojść ok 300 metrów kierując się Al. Legionów w rejon Parku Kadzielnia.

Szczegółowe informacje na temat komunikacji miejskiej w Kielcach można znaleźć na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach

Wyszukiwarka połączeń znajduje się również na stronie: jakdojade.pl

Pieszo
Z centrum Kielc z rejonów kieleckiego deptaku ul. Sienkiewicza, który od Kadzielni odległy jest ok 1km. Można dojść miejskimi szlakami spacerowymi koloru niebieskiego i zielonego – zaczynają się one na Placu Artystów. Dotrzeć można także kieleckim szlakiem miejskim koloru czerwonego.

Samochodem prywatnym, bądź autokarem wycieczkowym
Samochody osobowe jak i autokary można zaparkować wzdłuż Al. Legionów, a także na drugim parkingu z wjazdem od ul. Krakowskiej. W okolicach Kadzielni znajduję się również bezpłatny parking przy stadionie piłkarskim (wjazd od Al. Legionów, a także od ul. ks. Piotra Ściegiennego).

 


x