Dzień Ziemi 2020 – Posprzątajmy tereny przyrodniczo cenne w Kielcach.

22 kwietnia 2020

Z okazji Dnia Ziemi rusza społeczne sprzątanie zielonych terenów Kielc. Choć szalejący wirus uniemożliwia spotkanie większej grupy osób, Geopark Kielce i ENERIS Surowce zapraszają do akcji wszystkie spacerujące rodziny i osoby indywidualne.

Wystarczy zabrać na spacer zwykłą reklamówkę i po wypełnieniu jej śmieciami wrzucić je do podstawionych zielonych kontenerów. Na wszystkich, którzy od środy 22 kwietnia przez tydzień zechcą włączyć się do zbierania, czekać będą kontenery na odpady zmieszane w następujących lokalizajach: przy Parku Kadzielnia (od strony ul. Krakowskiej), przy Rez. Wietrznia (od strony ul. Daleszyckiej przy budynku Centrum Geoedukacji) oraz przy Rez. Ślichowice (od strony ul. Kazimierza Wielkiego).

Od poniedziałku 20 kwietnia znów można spacerować po parkach i lasach. Jakim zaskoczeniem dla wielu jest widok setek kilogramów odpadów, które po zimie znalazły się w przestrzeni wokół nas. Tereny przyrodniczo cenne związane z dawnymi kamieniołomami na Wietrzni, Kadzielni i Ślichowicach to nasze dziedzictwo i wizytówka miasta o którą wszyscy wspólnie musimy zadbać.

Opiekujący się terenem Geopark Kielce we współpracy z ENERIS Surowce, od lat wspierający ochronę środowiska naturalnego Kielc, zapraszają do działania. Mimo braku możliwości organizacji tradycyjnego wspólnego sprzątania, proszą o włączenie się w uprzątnięcie terenu spacerujące tam biegaczy, rodziny, osoby wyprowadzające psy.

„Dawne kamieniołomy na Wietrzni i Kadzielni i Ślichowicach to przyrodnicze wizytówki miasta, które poza walorami krajobrazowo-geologicznymi zawierają siedliska wielu gatunków roślin i zwierząt’’ mówi Michał Poros, Kierownik Centrum Geoedukacji. ,,Ten teren sam się nie posprząta. Dlatego mam nadzieję, że wszyscy przyjaciele pięknej kieleckiej przyrody i tym razem dołączą do akcji” skomentował Dyrektor Geoparku Kielce, Mirosław Hejduk.

Organizatorzy akcji zachęcają do tego, by idąc na spacer zabrać ze sobą torbę foliową i napełnić ją odpadami zebranymi po drodze. Choć wydaje się to niewielkim gestem, to już 4 osobowa rodzina w czasie codziennych spacerów może zebrać kilkanaście kilogramów odpadów. Oczywiście przed rozpoczęciem zbierania powinniśmy zadbać też o swoje bezpieczeństwo, do czego namawia Dyr. ENERIS Surowce Andrzej Dziewanowski: „Podobnie jak w przypadku organizowanych do tej pory akcji typu sprzątanie świata, tak i indywidualne zaangażowanie, musi być bezpieczne. Dlatego pamiętajmy o rękawiczkach, nie zbierajmy stłuczonego szkła czy opakowań oznaczonych symbolami substancji niebezpiecznych.”

x