Szlaki rowerowe

17 czerwca 2020

GREEN VELO W STOLICY GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH

OPIS SZLAKU

Ważną informacją dla miłośników turystyki rowerowej jest fakt, że przez miasto prowadzi najdłuższa w Polsce trasa rowerowa – Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Trzynastokilometrowy odcinek szlaku po Kielcach to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy podczas jednego wypadu chcą poznać atrakcje przyrodnicze i kulturowe stolicy Gór Świętokrzyskich. Szlak prowadzi m.in. przez rekreacyjne tereny leśne u podnóża Pasma Posłowickiego, rezerwat Karczówka, Ogród Botaniczny oraz Park Kadzielnia. Rowerowa wycieczka po Kielcach przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom wypoczynku na łonie natury. Wielbicieli miejskich klimatów zachęcamy do odwiedzenia Alei Sław z popiersiami sławnych ludzi kultury i sztuki oraz ulicy Sienkiewicza, stanowiącej oś zabytkowego centrum miasta.

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Green Velo w stolicy Gór Świętokrzyskich

2. Green Velo w stolicy Gór Świętokrzyskich


LEŚNA TRASA W MIEŚCIE – CZARNY SZLAK ROWEROWY  

OPIS SZLAKU

,,Leśna trasa w mieście’’ to doskonała okazja aby połączyć rekreację z edukacją. Ponad 10 kilometrowa trasa wytyczona przez Nadleśnictwo Kielce w terenie leśnym dookoła góry Pierścienicy stanowi propozycję zarówno dla miłośników MTB jak i rodzin poszukujących rekreacji na łonie przyrody. Trasa w całości prowadzi po nieutwardzanych drogach leśnych i jest wyposażona w leśne przystanki z tablicami z których możemy dowiedzieć się ciekawych informacji na temat drzew, krzewów i zwierząt zamieszkujących te tereny. Wśród ciekawych miejsc na szlaku znajdują się Stadion Leśny ze stokiem narciarskim na zboczu góry Pierścienicy oraz rezerwat przyrody Biesak-Białogon, w którym możesz zobaczyć najstarsze skały odsłonięte na terenie Kielc liczące sobie ponad pół miliarda lat!

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Leśna trasa w mieście

2. Leśna trasa w mieście


CZERWONY SZLAK ROWEROWY KIELCE-BIAŁOGON

OPIS SZLAKU

Szlak o długości 10 km umożliwi nam rekreacyjną wycieczkę rowerową z Kielc na tereny podmiejskie położone w Chęcińsko-Kieleckim Parku Krajobrazowym. Na trasie o długości 10 km można odwiedzić m.in. rekreacyjne tereny Parku Baranowskiego położone przez Stadionie Lekkoatletycznym i Hali Legionów jak również zabytkową przemysłową dzielnicę Kielc – Białogon, z Kielecką Fabryką Pomp i przepięknym drewnianym kościółkiem zbudowanym na początku XX wieku w  stylu zakopiańskim. Końcowy etap szlaku w Kielcach stanowi malowniczy przełom rzeki Bobrzy przez pasmo Zgórskie i Posłowickie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Czerwony szlak rowerowy Kielce – Białogon

2. Czerwony szlak rowerowy Kielce – Białogon


CZERWONY SZLAK ROWEROWY KIELCE – DOBROMYŚL

OPIS SZLAKU

Łagodny przebieg pomiędzy wapiennymi wzgórzami zachodniej części pasma Kadzielniańskiego powoduje, że ten szlak jest doskonałą opcją dla początkujących rowerzystów gustujących w ładnych krajobrazach i ciekawostkach przyrodniczo-historycznych. Szlak przebiega w sąsiedztwie wzniesień Karczówki, Dalni, Grabiny i Bruszni, które nazywano dawniej ,,górami kruszcowymi’’ z uwagi na znaczne nagromadzenie złóż srebra i ołowiu. Od Karczówki do Grabiny wiedzie ścieżka geologiczno-kruszcowo-górnicza na której można zobaczyć liczne ślady dawnego wydobycia tych kruszców. Ważną atrakcją w sąsiedztwie szlaku jest wzgórze Karczówka, z zabytkowym zespołem kościelno-klasztornym i unikatową figurką patronki górników Św. Barbary wykonaną z jednej bryły rudy ołowiu. Miłośnicy ,,dwóch kółek’’ i przyrody z pewnością docenią fakt, iż szlak przebiega w sąsiedztwie rezerwatu Karczówka, zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Dalnia-Grabina oraz przez tereny Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego i obszaru Natura 2000 ,,Dolina Bobrzy’’.

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Czerwony szlak rowerowy Kielce – Dobromyśl


CZERWONY SZLAK ROWEROWY KIELCE – PIEKOSZÓW

OPIS SZLAKU

Szlak o długości nieco ponad 18 km dla początkujących rowerzystów. Trasa prowadzi od Karczówki do terenów podmiejskich położonych w granicach gminy Piekoszów. Na początkowych etapie szlak prowadzi przez te same tereny co szlak czerwony Kielce – Dobromyśl. Zalesione wapienne wzgórza Karczówki, Dalni, Grabiny, Bruszni, Stokowej, Machnowicy oraz Jankowej nadają trasie malowniczego charakteru. Najważniejsze atrakcje zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie szlaku stanowią: rezerwat krajobrazowy ,,Karczówka’’ wraz z zabytkowym zespołem kościelno-klasztornym, zespół przyrodniczo-krajobrazowy Dalnia-Grabina, malownicza dolina Bobrzy położona na obrzeżu Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego oraz w obrębie obszaru Natura 2000. Walory przyrodnicze szlaku uzupełniają rezerwaty przyrody zlokalizowane na terenie gminy Piekoszów: Chelosiowa Jama i Moczydło.

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Czerwony szlak rowerowy Kielce – Piekoszów


CZERWONY SZLAK ROWEROWY KIELCE – SITKÓWKA PKP

OPIS SZLAKU

Szlak o długości około 11 km przeznaczony dla średniozaawansowanych rowerzystów. Trasa prowadzi od skrzyżowania ulicy Wojska Polskiego z Aleją Popiełuszki tuż przy rezerwacie przyrody ,,Wietrznia’’ przez leśne ścieżki u podnóża pasma Dymińskiego aż do terenów podmiejskich zlokalizowanych w gminie Sitkówka-Nowiny. Odcinek szlaku przebiegający w sąsiedztwie wzniesień pasma Dymińskiego i Posłowickiego jest atrakcyjny widokowo. Warto zatrzymać się na chwilę na zboczu góry Telegraf aby podziwiać panoramę wschodniej części Kielc i wzniesień otaczających miasto. W bezpośrednim sąsiedztwie szlaku znajdują się obiekty przyrodniczo cenne: rezerwat Wietrznia i stanowisko dokumentacyjne ,,Odsłonięcie skalne u podnóża Góry Hałasa’’.

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Czerwony szlak rowerowy Kielce – Sitkówka PKP


RODZINNA TRASA ROWEROWA ,,DZIKI ZACHÓD’’

OPIS SZLAKU

Rodzinna trasa rowerowa oznakowana kolorem czarnym ma długość 18 kilometrów i prowadzi dookoła pasma Posłowickiego, u jego podnóży. Trasa rozpoczyna się i kończy w południowych przedmieściach Kielc przy stadninie koni na ul. Weterynaryjnej. Wycieczka rowerowa dookoła Pasma Posłowickiego to nie tylko piękne widoki i przejazdy leśnymi ścieżkami. Wśród atrakcji i udogodnień na trasie znajduje się również Stadion Leśny z parkiem linowym, siłowniami zewnętrznymi, placami zabaw oraz przyrodniczą ścieżką edukacyjną. Trasa łączy się z innymi ścieżkami i szlakami, które doprowadzą Cię m.in. do takich atrakcji jak rezerwat przyrody Biesak-Białogon czy stok narciarski na górze Pierścienicy.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Rodzinna trasa rowerowa „Dziki zachód”

2. Rodzinna trasa rowerowa „Dziki zachód”


KIELCE MTB – WOKÓŁ PIERŚCIENICY

OPIS SZLAKU

Tą trasę zdecydowanie polecamy miłośnikom kolarstwa górskiego. Strome zjazdy i podjazdy, kamieniste leśne ścieżki oraz wystające korzenie powinny dostarczyć wielu wrażeń miłośnikom tej dyscypliny. Dwie pętle trasy o łącznej długości ponad 13 km prowadzą przez górzyste tereny leśne pasma Posłowickiego, w szczególności zbocza góry Pierścienicy. Pomimo wyczynowego charakteru niektórych odcinków trasy warto w wybranych momentach zsiąść z roweru i nieco odpocząć. Doskonałą okazję do tego są atrakcje znajdujące się na trasie: Park Kultury i Wypoczynku ,,Stadion’’, punkt widokowy na górze Pierścienicy oraz leśna ścieżka edukacyjna.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Kielce MTB – wokół Pierścienicy

2. Kielce MTB – wokół Pierścienicy


SZLAK ROWEROWY NA GÓRZE PIERŚCIENICA – NIEBIESKI

OPIS SZLAKU

Górski szlak rowerowy dla miłośników MTB. Ta typowo terenowa trasa po urozmaiconym leśnym terenie góry Pierścienica oferuje wszystko co najlepsze dla miłośników kolarstwa górskiego: strome zjazdy i podjazdy, wąskie i kręte kamieniste ścieżki. 15 kilometrowa, dobrze oznakowana trasa prowadzi przez leśne kompleksy Pasma Posłowickiego objęte granicami Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Udogodnienie logistyczne i atrakcję z jednym stanowi wytyczenie trasy przez Stadion Leśny i Park Baranowski wyposażone w infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną: ścieżki, wiaty, siłownie zewnętrzne oraz miejsca parkingowe.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Szlak rowerowy na górze Pierścienica – niebieski

2. Szlak rowerowy na górze Pierścienica – niebieski


WYCZYNOWY SZLAK ROWEROWY NA PIERŚCIENICĘ – CZERWONY

OPIS SZLAKU

Krótka około 3-kilometrowa trasa dla zaawansowanych miłośników kolarstwa górskiego. Szlak prowadzi po stromych, północnych zboczach góry Pierścienica i ma charakter wyczynowej trasy górskiej dedykowanej miłośnikom ostrego MTB. Trasa rozpoczyna się i kończy przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego na Pierścienicę. Liczne strome podjazdy i zjazdy, ostre zakręty na kamienistych ścieżkach i otaczające nas kompleksy leśne Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego zapewnią  dużo wrażeń i zdrowy wysiłek na łonie przyrody.

 

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Wyczynowy szlak rowerowy na Pierścienicę – czerwony

2. Wyczynowy szlak rowerowy na Pierścienicę – czerwony


WYCZYNOWY SZLAK ROWEROWY NA PIERŚCIENICĘ – NIEBIESKI

OPIS SZLAKU

Krótka około 3-kilometrowa trasa dla zaawansowanych miłośników kolarstwa górskiego. Szlak prowadzi po stromych, północnych zboczach góry Pierścienica i ma charakter wyczynowej trasy górskiej dedykowanej miłośnikom ostrego MTB. Trasa rozpoczyna się i kończy przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego na Pierścienicę. Liczne strome podjazdy i zjazdy, ostre zakręty na kamienistych ścieżkach i otaczające nas kompleksy leśne Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego zapewnią  dużo wrażeń i zdrowy wysiłek w kontakcie z przyrodą.

 

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Wyczynowy szlak rowerowy na Pierścienicę – niebieski

2. Wyczynowy szlak rowerowy na Pierścienicę – niebieski


WYCZYNOWY SZLAK ROWEROWY NA GÓRZE TELEGRAF – NIEBIESKI

OPIS SZLAKU

Jeżeli chcesz zdobyć na rowerze najwyższy szczyt położony na terenie Kielc to ten szlak jest dla Ciebie. Niebieski, wyczynowy szlak rowerowy wiedzie przez strome i zalesione północne stoki oraz szczyt góry Telegraf wznoszący się na wysokość 408 m n.p.m. Z uwagi na duże różnice wysokości, strome zjazdy i podjazdy jest to trasa dedykowana dla zaawansowanych miłośników kolarstwa górskiego. Niewątpliwą atrakcję szlaku jest punkt widokowy na górze Telegraf, z którego roztacza się panorama wschodniej części Kielc oraz otaczających je wzniesień.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Wyczynowy szlak rowerowy na górze Telegraf – niebieski

2. Wyczynowy szlak rowerowy na górze Telegraf – niebieski

 


 

x