80 ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO – uroczystości na Kadzielni

10 maja 2024
W dniu 11 maja (sobota) Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach organizuje:Pierwszy marsz mulników porucznika Stanisława Wrońskiego. Marsz pamięci bohatera spod Monte Cassino, Kielczanina, instruktora harcerskiego, wieloletniego nauczyciela w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, opisanego we wspomnieniach spod Monte Cassino przez słynnego Melchiora Wańkowicza.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu pt.: „ 80 ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO. ŚLADEM WETERANÓW Z KIELC. ”, który został dofinansowany przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego 2024 roku.

W sobotniej inscenizacji historycznej oraz pikniku rodzinnym wystawione zostaną pawilony Muzeum 2 Korpusu, Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Archiwum Państwowego w Kielcach, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów, COBI S.A.. Na uczestników wydarzenia, biorących udział w konkursach czekać będą cenne nagrody jak m.in. klocki firmy COBI, wydawnictwa historyczne itp.

W inscenizacji wezmą udział także żywe zwierzęta – kucyki, które pomogą otworzyć tabor zaopatrzenia – tzw. mulników dowodzonych przez bohatera spod Monte Cassino – ww. dowódcy – porucznika Wrońskiego. Dla pasjonatów szczególnie atrakcyjne będą wystawione oryginalne eksponaty z okresu II Wojny Światowej, używane przez żołnierzy 2. Korpusu generała Władysława Andersa.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do godz. 15:00.

Marsz mulników, podczas którego będzie odbywał się główny konkurs wiedzy historycznej rozpocznie się o godzinie 10:15 i potrwa do 11:25. Pozostałe konkursy będą ogłaszane w trakcie całego wydarzenia do godziny 15.00.

Zapraszamy w sobotę od 10:00 na Skwer Edmunda Niziurskiego przy Kadzielni od strony ul. Krakowskiej przy skateparku.

x