Święto centrów i muzeów nauki w Geoparku Kielce – relacja

10 listopada 2017

W dniu dzisiejszym w Centrum Geoedukacji obchodziliśmy, wspólnie z naszymi odwiedzającymi, Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki, ustanowiony przez UNESCO. Na świecie działa bardzo duża grupa centrów nauki, odwiedzana przez setki tysięcyy a nawet milionów odwiedzających. Centrum Geoedukacji gromadzi ponad 40 tysięcy zwiedzających. Tak duża frekwencja dowodzi, że geologia regionu świętokrzyskiego może być atrakcyjna jeżeli zadba się o jej odpowiednią „oprawę” i przekaz.

Działalność Centrum Geoedukacji opiera się na realizacji różnych form geoedukacji, począwszy od pokazów, przez warsztaty, rajdy geologiczne, geoturystyczne gry terenowe, geo-seminaria czy konferencje. Realizowany przez nas program edukacyjny ma docelowo sprzyjać podniesieniu świadomości geo-ekologicznej nt. walorów przyrodniczych miasta Kielce i regionu świętokrzyskiego. Warto dodać, że Geopark Kielce jest członkiem Porozumienia „Społeczeństwo i Nauka” SPiN, w skład którego wchodzą placówki edukacji nieformalnej z całej Polski. W ramach Porozumienia dzielimy się praktykami, nawiązujemy współpracę, realizujemy wspólne projekty. SPiN Day czyli święto polskich centrów i muzeów nauki, w której bierze udział ponad 30 instytucji i gromadzi setki tysięcy uczestników wydarzenia, pokazuje, że poznawanie różnych dziedzin nauki, poprzez eksperyment i doświadczenie, jest potrzebne.

Geoparkowy SPiN Day składał się z dwóch części i skierowany był dla zorganizowanych grup szkolnych. W programie znalazły się  m.in.: warsztaty geologiczno-laboratoryjne, gra z zagadkami po Centrum Geoedukacji czy warsztaty szlifierskie. Ponadto, grupy szkolne jak i rodzinne miały możliwość wziąć udział w rywalizacji z wiedzy na temat geologicznej przeszłości Gór Świętokrzyskich, biorąc udział w zespołowej Grze Wielkoformatowej.  W związku iż, tematem przewodnim dla wszystkich instytucji biorących udział w „SPiNowym” dniu  był smog, w Centrum Geoedukacji pojawiły się eksperymenty z nimi związane. Nasi dzisiejsi odwiedzający mogli się więc dowiedzieć czym jest smog, jak powstaje i jaki ma wpływ na nasze zdrowie.

 Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym dzisiejszym odwiedzającym za wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie na trzecim świętowaniu SPiN Day. Jednocześnie serdecznie zapraszamy do działu w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Geopark Kielce.


x