Specjaliści Briolodzy w Geonaturze Kielce

1 października 2021

W dniach 22-26.09.2021 r. w Chęcinach odbyły się 18-te Warsztaty Sekcji Briologicznej Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Współorganizatorem wydarzenia była Geonatura Kielce.

W minionym tygodniu w Chęcinach zebrali się najlepsi specjaliści, naukowcy i znawcy mszaków z całej Polski. Wśród nich było także wielu sympatyków Sekcji Briologicznej PTB, która była głównym organizatorem 18-tych Warsztatów Briologicznych. Geonatura Kielce miała ogromną przyjemność wesprzeć Sekcję w organizacji. Warsztaty Briologiczne to cykliczne coroczne spotkania briologów z całego kraju, które każdorazowo odbywają się w połowie września w różnych częściach Polski. Efektem warsztatów są zawsze publikacje dotyczące flory mchów i wątrobowców badanego terenu.

W 2021 r. Warsztaty odbyły się w Chęcinach. Pierwszego dnia badano pod katem występowania mszaków całe Pasmo Chęcińskie, z Górą Rzepką i Góra Zamkową. Drugiego dnia była mokra robota ;) ponieważ szczegółowo przebadano Torfowisko Żabiniec w miejscowości Jedle w gm. Łopuszno. Ostatniego dnia badań terenowych uczestników Warsztatu goszczono w rezerwacie Wietrznia im. Z. Rubinowskiego. Po intensywnych badaniach briologicznych wszyscy zasłużyli na nieco rozrywki. W związku z tym odwiedzono Centrum Geoedukacji, a następnie Ogród Botaniczny.

Mamy nadzieję, że uczestnikom spodobał się światowy Geopark Świętokrzyski UNESCO oraz poszczególne obiekty Geonatury Kielce. Zapraszamy ponownie!

x