Przedwiośnie zawitało do Ogrodu!

19 lutego 2020

Wyższa temperatura, ciepły wiatr, więcej promieni słonecznych, a przede wszystkim dłuższe dni dały znak organizmom, że pora się pomału wybudzać z zimowego letargu. Rozpoczęło się przedwiośnie!

Przedwiośnie to jedna z uzupełniających pór roku w przyrodzie. Najczęściej stosowana jest w naukach przyrodniczych przy określaniu fenologicznych pór roku zajmujących się zależnościami między zmianami czynników klimatycznych a okresowymi zjawiskami w przyrodzie ożywionej. Przedwiośnie inaczej zwane zaraniem wiosny to okres przejściowy między zimą a wiosną, gdzie średnia temperatura dobowa wynosi od 0 do 5 st. C z tendencją wzrostową. Zwykle rozpoczyna się w połowie lutego i może trwać nawet do końca marca.

Przedwiośnie, podobnie jak inne fenologiczne pory roku, wprawny obserwator przyrody powinien bez problemu rozpoznać. W tym okresie rozpoczyna kwitnienie leszczyna pospolita, podbiał pospolity, topola osika, olsza czarna, pojawiają się także śnieżyczki przebiśniegi oraz krokusy. W lasach spotkamy różowo kwitnące wawrzynki wilczełyko oraz białe „dywany” zawilców gajowych lub niebieskie przylaszczek pospolitych. Nad rzekami i w miejscach mokrych intensywnie żółtym kolorem wyróżnia się na tle otoczenia kwiaty knieci błotnej inaczej zwanej kaczeńcem. Większość z tych oznak jest już bardzo wyraźna w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach.

Obserwatorzy życia zwierząt w tym czasie zauważą przyloty żurawi, gęsi i dzikich kaczek oraz wzmożony ruch ptaków intensywnie rozpoznających potencjalne miejsca do założenia gniazda.

Bez wątpienia Pani Wiosna zbliża się wielkimi krokami, zatem szykujmy się i my aby ją odpowiednio przywitać :)

x