Konkurs GEOLOGIA dla młodych entuzjastów geologii i geografii

14 października 2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska serdecznie zaprasza do udziału w konkursie GEOLOGIA, którego misją jest promocja wszelkich przedsięwzięć na rzecz geologii w naszym kraju. Tegoroczna edycja konkursu podzielona została na dwie części: Nagroda „GEOLOGIA 2021” i „Geologia w obiektywie 2021”. Na zgłoszenia do konkursu Ministerstwo Klimatu i Środowiska czeka  do 22 października, a wygrać można ciekawe nagrody! Poniżej szczegółowe informacje.


Konkurs Nagroda „GEOLOGIA 2021 kierowany jest do wszystkich pasjonatów geologii – jednostek badawczych, uczelni, studentów i doktorantów, a także stowarzyszenia, przedstawiciele szkolnych kół naukowych i działacze na rzecz geologii. Prace do konkursu można zgłaszać w 3 kategoriach:

− „Dorobek, fundamentalne odkrycie”
W tej kategorii można zgłosić swoje pojedyncze przedsięwzięcie lub przedsięwzięcie zbiorowe w formie dokumentacji papierowej i fotograficznej lub filmowej wraz z opisem, artykułami oraz publikacjami.

− „Młodzi”
Ta kategoria jest dedykowana dla uczestników w wieku do 35 roku życia i również obejmuje dokumentację papierową oraz fotograficzną i filmową, a także opis przedsięwzięcia oraz publikacje i artykuły naukowe niezbędne do jej oceny.

− „Popularyzacja geologii i geośrodowiska”
W tej kategorii zachęcamy do stworzenia krótkiego filmu o długości maksymalnej 5 minut, który ukaże dowolne przedsięwzięcie geologiczne lub działalność uczestników konkursu. Kategorię kierujemy szczególnie do najmłodszych odbiorców – uczniów, kół geologicznych i ich opiekunów.

Do wygrania są ciekawe nagrody – łączna pula nagród w konkursie Nagroda “GEOLOGIA 2021” wynosi aż 100 000 złotych i zostanie podzielona pomiędzy laureatów zależnie od zdobytego miejsca. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić wniosek konkursowy, opisać zgłaszane przedsięwzięcie, podpisać go i przesłać wraz z niezbędnymi załącznikami do organizatorów konkursu.


„Geologia w obiektywie 2021” to konkurencja skierowana do osób łączących dwie pasje – fotografię i geologię. Konkurs nagradza fotografie promujące polską geologię, dziedzictwo geologiczne i ukazujące różnorodność form geologicznych w Polsce. Do konkursu mogą zgłosić się wszyscy zainteresowani – zarówno profesjonaliści jak i amatorzy.

W tym roku, konkurs odbywa się w dwóch kategoriach:

− Geologia w polskim krajobrazie – w tej kategorii należy ukazać miejsca zlokalizowane na terenie Polski, w szczególności stanowiska geologiczne, współczesne procesy geologiczne, obiekty geoturystyczne, pomniki przyrody nieożywionej oraz obiekty przemysłu górniczego (kopalnie, zakłady przetwórcze), przykłady miejsc będących wykorzystaniem surowców mineralnych.

− Geologia ojczysta i nieodkryta – w tej kategorii uczestnicy mogą przedstawić te same miejsca, ale poprzez zastosowanie nowego ujęcia, spojrzenia i techniki wykonania zdjęcia oraz powinny pokazać z nowej perspektywy fotograficznej miejsca dobrze znane i odkrywać je na nowo dla
odbiorcy. Ponadto docenione będą fotografie przedstawiające miejsca dotąd ukryte lub zapomniane, które mogłyby stać się atrakcją geologiczną, poprzez podkreślenie ich walorów geologicznych i odkrycie wartości geoturystycznej.

W każdej kategorii zostanie wyłoniona jedna nagroda główna, której zwycięzca otrzyma bon na zakupy w sklepie fotograficznym, o wartości 4.500 zł! Dodatkowo, 12 wyróżnionych i nagrodzonych fotografii zostanie wykorzystanych przy tworzeniu kalendarza na rok 2022.

Aby wziąć udział w konkursie „Geologia w obiektywie 2021”, należy przesłać na adres korespondencyjny wskazany w regulaminie wymagane dokumenty oraz mailowo zdjęcia swojego autorstwa na adres konkursgeologia@ios.gov.pl, w tytule maila wpisując: „Konkurs fotograficzny – Geologia w obiektywie 2021”. Należy określić tytuł, datę i miejsce wykonania, a także kategorię, do której zostaje zgłoszona. Minimalne rozmiary fotografii to 150 DPI i 2480 x 2480 pikseli. W konkursie można zgłosić maksymalnie 5 fotografii w każdej kategorii.

Na zgłoszenia w obu częściach konkursu czekamy do 22 października 2021 r.

Więcej informacji oraz regulamin znajdują się na stronie konkursu:

Konkurs Geologia 2021

 


Spróbuj swoich sił już dziś, życzymy powodzenia wszystkim uczestnikom!


 

x