Europejskie Dni Dziedzictwa w Geoparku Kielce

6 września 2016

Geopark Kielc-Centrum Geoedukacji zaprasza do wspólnego świętowania Europejskich Dni Dziedzictwa. Hasło tegorocznej imprezy brzmi „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. Sformułowanie to ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że wiele zabytków są ważnymi nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych, związanych z wiarą, sztuką i historią. Inicjatywa EDD została zapoczątkowana została przez Radę Europy oraz Unię Europejską i służyć ma przede wszystkim promocji miejsc, stanowiących regionalne dziedzictwo.

Obchody  EDD w Centrum Geoedukacji będą miały dwudniowy charakter. W sobotę, 10 września odbędą się Dni Otwarte Centrum Geoedukacji. Wówczas , od godziny 13.00 do 18.00, będzie można zwiedzać  zarówno wystawę dewońską jak i obejrzeć filmw Kapsule 5D. W tym dniu przewidziany jest wstęp wolny, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.  Natomiast, w niedzielę 11 września, w godzinach od 14.00 do 18.00  odbędzie się III Kielecki Piknik Geologiczny GEO-DIZAJN. W ramach Pikniku  w Centrum Geoedukacji i  jego otoczeniu na uczestników będą czekać stanowiska warsztatowe, gdzie poprzez doświadczenie, eksperyment i zabawę z tworzywem, formą poznają geologiczne zagadki regionu świętokrzyskiego. Impreza będzie miała charakter otwarty, wstęp bezpłatny na wszystkie atrakcje.


Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Europejskich Dnia Dziedzictwa wraz z Geoparkiem Kielce.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej.


x