Dzień Europy 2020

9 maja 2020

9maja obchodzimy  Dzień Europy, który podkreśla zjednoczenie Europy i nawiązuje do rocznicy podpisania historycznej Deklaracji Schumana.

Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950.

W tym roku, ze względu na zagrożenie związane z COVID-19 Sieć Europe Direct w Polsce przygotowała specjalną akcję online dla każdego. Akcja zachęca, aby w geście solidarności w sobotę 9 maja opublikować na swoich profilach w mediach społecznościowych zdjęcia z napisem „Jestem Europejką” lub „Jestem Europejczykiem”.

Warto dodać, że dzięki środkom z Unii Europejskiej powstało nasze Centrum Geoedukacji, a także obecna wystawa w jego wnętrzu, jak również Geologiczny Ogród Doświadczeń na dachu budynku. Za powyższe środki wybudowano nowy Amfiteatr Kadzielnia, a także zmodernizowano infrastrukturę w Parku Kadzielnia i Rezerwacie Wietrznia. Zaznaczą część Ogrodu Botanicznego zawdzięczamy również środkom z Unii Europejskiej.

x