Park Kadzielnia

15 czerwca 2020

Park Kadzielnia powstał w otoczeniu Skałki Geologów po utworzeniu rezerwatu. Od tego momentu teren pogórniczy stopniowo zagospodarowywano – jednym z efektów tych prac była budowa amfiteatru w 1971 roku. Amfiteatr Kadzielnia jest jednym z najpiękniej położonych tego typu obiektów w Polsce. Zakończona w 2010 roku gruntowna modernizacja amfiteatru Kadzielnia uczyniła z niego nowoczesny obiekt, znakomicie przystosowany do organizacji wielorakich imprez artystycznych.

Teren Kadzielni jest jednym z najbardziej znanych obszarów jaskiniowych, czyli krasowych w Górach Świętokrzyskich, występuję tu 25 jaskiń i schronisk skalnych. Od 2004 roku prowadzono prace nad udostępnieniem dla turystów kilku tutejszych jaskiń. W wyniku wspominanych działań połączono trzy jaskinie: Jaskinie Odkrywców, Prochownię i Szczelinę na Kadzielni. Podziemna trasa turystyczna ma ok. 160 metrów i zwiedzać ją można od 6 listopada 2012 roku.

Przez Skałkę Geologów, czyli część rezerwatową kamieniołomu Kadzielnia nie przebiega znakowany szlak turystyczny, ale można ją podziwiać z otaczających rezerwat ścieżek spacerowych i platform widokowych. W części wschodniej kamieniołomu zlokalizowane są również punkty widokowe z których oprócz rezerwatu Kadzielnia oraz amfiteatru można podziwiać piękne widoki na pasma Gór Świętokrzyskich.


 

Park Kadzielnia – Fot. K.Pęczalski 

 

 

x