Ogród Botaniczny w Kielcach to unikatowe miejsce położone w zachodniej części miasta, na południowo-wschodnich stokach Góry Karczówki (340 m n. p. m.), na szczycie której znajduje się zabytkowy XVII-wieczny klasztor. Teren Ogrodu podzielony jest na dwie nierówne części rozdzielone ulicą Karczówkowską: północną (ok. 3 ha), gdzie planowana jest budowa obiektów edukacyjnych i szklarniowych oraz południową, zwaną ekspozycyjną (ok. 10 ha). W części ekspozycyjnej Ogrodu znajduje się blisko 40 kolekcji roślin, 5 ogrodów tematycznych, sekcja poświęcona florze wodnej i bagiennej, w tym 4 zbiorniki wodne, oraz rozległe alpinarium z wodospadem.



Ogród Botaniczny w Kielcach jest jednym z najmłodszych ogrodów botanicznych w Polsce. Ponad 50-letnie starania o budowę Ogrodu doprowadziły do rozpoczęcia jego realizacji w 2009 r., zaś pierwsze nasadzenia miały miejsce w 2010 r. Częściowe udostępnienie Ogrodu dla zwiedzających odbyło się 13 lipca 2018 r., a w maju 2020 r. udostępniono już całą powierzchnię ekspozycyjną.
W Ogrodzie przenika się dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Gór Świętokrzyskich. Podstawowym celem Ogrodu jest zabezpieczenie i prezentacja różnorodności florystycznej regionu świętokrzyskiego, wyróżniającego się na tle Polski pod względem występowania górskiej i stepowej szaty roślinnej. Na terenie Ogrodu znajduje się odsłonięcie geologiczne skał sprzed 360 mln lat, a także pozostałości po polu górniczym, gdzie od średniowiecza wydobywano galenę (rudę ołowiu). Obiekt zapewnia zieloną przestrzeń w centrum miasta do rekreacji, edukacji oraz wydarzeń kulturalnych.





Ogród Botaniczny w Kielcach corocznie odwiedza około 50 tys. osób, co dodatkowo potwierdza jego rolę jako ważnej dla Kielc i regionu atrakcji turystycznej.
Warto zaznaczyć, że obszar Ogrodu Botanicznego w Kielcach jest częścią Geoparku Świętokrzyskiego – Światowego Geoparku UNESCO.
Informacje na temat Ogrodu Botanicznego w Kielcach można znaleźć w publikacjach wydanych przez Geonaturę Kielce (uprzednio Geopark Kielce) i Miasto Kielce:
- „Kielecki Ogród Botaniczny. Koncepcja-Realizacja” – 2011 r. (broszura)
- „Kielecki Ogród Botaniczny. Przewodnik” – 2015 r. (przewodnik)
- „Ogród Botaniczny w Kielcach” – 2019 r. (album)