Menu Zamknij

Historia

Kadzielnia to wzgórze położone w obrębie Kielc, stanowiące część Pasma Kadzielniańskiego. Ma wysokość 295 m n.p.m. i jest zbudowane głównie z wapieni górnego dewonu. W XVII wieku powstał tu kamieniołom, który był czynny do początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Jego fragment, tzw. Skałka Geologów – kulminacja w formie ostańca, w 1962 roku, został objęty ochroną jako rezerwat przyrody „Kadzielnia”. Obecnie Kadzielnia pełni wiele funkcji. Amatorzy imprez rozrywkowych docenią wyjątkowy Amfiteatr, turyści chętnie odwiedzą Podziemną Trasę Turystyczną, a goście spragnieni ekstremalnych emocji skuszą się na zjazd na tyrolce.

Amfiteatr Kadzielnia znajduje się w południowej części wyrobiska Kadzielnia, po południowo-wschodniej stronie rezerwatu geologicznego o tej samej nazwie. Eksploatacja w kamieniołomie trwała do początku lat 60-tych, a historia wydobycia surowca na potrzeby przemysłu wapienniczego sięga przeszło 200 lat. Jednym z kluczowych etapów stopniowej rekultywacji i zagospodarowania dawnego kamieniołomu było utworzenie rezerwatu Kadzielnia oraz budowa amfiteatru. Obiekt oddano do użytku w 1971 roku, jako główny element projektu zagospodarowania przestrzennego dawnego wyrobiska wapieni dewońskich.

W 2008 roku zainicjowano projekt przebudowy Amfiteatru Kadzielnia, który zakończył się ostatecznie w 2010 roku. Zmodernizowany Amfiteatr stał się nowoczesnym obiektem dostosowanym do potrzeb współczesnych widowisk artystycznych i festiwali.

W dniu 10 czerwca 2021 r., uchwałą nr XLVII/940/2021 Rady Miasta Kielce, Amfiteatr Kadzielnia otrzymał imię Andrzeja Litwina.


Panel dostępności