Zajęcia „Chwast to, czy zioło?” za nami

13 czerwca 2018

Dziś odbyły się jedne z najciekawszych botanicznych zajęć edukacyjnych, w których staraliśmy się przekazać i odtworzyć wiedzę zielarską, którą kiedyś posiadły nasze babcie i dziadkowie. Dziś już niestety prawie zapomnianą…

Większość roślin, które nas otacza uważane są powszechnie za pospolite chwasty. W rzeczywistości są to także rośliny użytkowe, które możemy wykorzystać w gastronomii, jako rośliny jadalne, przyprawowe, w medycynie naturalnej (ziołolecznictwie), kosmetologii, czy w barwierstwie. Uczestnicy zajęć, poza znanymi wszystkim przyprawami takimi jak lebiodka czy macierzanka, próbowali także komosę białą, którą można zjeść zamiast szpinaku, płatki nagietka lekarskiego, a także liście krwawnika pospolitego. Na koniec raczyliśmy się różnego rodzaju naparami, a także własnoręcznie wykonaną konfiturą z płatków róż. A to tylko próbka z ogromnej możliwości jaką daje nam różnorodny świat roślin….

Kolejne zajęcia z cyklu „Przy Środzie o Przyrodzie” już za tydzień. Zajęcia „Chwast to, czy zioło?” odbędą się także 27 czerwca. Serdecznie zapraszamy!

x