Nowe wiosenne zajęcia w Ogrodzie!

2 marca 2017

W naszym Ogrodzie Botanicznym widać już oznaki nadchodzącej WIOSNY. Dzień zrobił się dłuższy, temperatura wzrosła, a spragniona po długiej zimie ziemia przyjęła nieco dżdżu (piękne słowo, niestety nieco zapomniane). To wystarczyło, aby zaczęły kiełkować kosaćce, czosnki, zimowity, a krzewy leszczyny i wierzb właśnie wydają pierwsze kwiaty. Jest to namacalną oznaką fenologicznego przedwiośnia.

Z tej okazji Centrum Edukacji Przyrodniczej zaprasza grupy przedszkolne i szkolne na 4 nowe zajęcia edukacyjne o charakterze warsztatów terenowych. Ich tematykę przedstawiamy poniżej:

  1. Botaniczne MEMO (głównie dla klas IV-VI SP), gdzie głównym celem jest zapoznanie się z podstawowymi gatunkami roślin zielnych. Przygotowaliśmy również wariant z drzewami iglastymi, liściastymi oraz krzewami. Zajęcia opierają się na zasadach popularnej gry MEMO, gdzie ćwiczymy swoją pamięć przestrzenną. W Ogrodzie poznamy dodatkowo szereg ciekawostek ze świata roślin.
  2. Dla kogo kwitną kwiaty ? (głównie dla uczniów szkół podstawowych). Celem tych zajęć jest poznanie budowy kwiatu oraz funkcji, jakie pełni w przyrodzie. Uczestnicy podczas spaceru po Ogrodzie zapoznają się z różnorodnością kwiatów. Następnie, w pracowni dydaktycznej wykonują własne modele kwiatów przy użyciu plasteliny.
  3. Jaka to roślina? (głównie dla klas IV-VI SP oraz gimnazjalistów). Uczestnicy poznają pospolite rośliny wiosenne. Tworzą dla nich swój własny klucz do oznaczania, wpierw jednak zapoznają się z metodą tworzenia klucza dychotomicznego, który służy do identyfikacji gatunków roślin. Zajęcia przygotowaliśmy również na inne pory roku.
  4. Wiosenne przebudzenie (dedykowane dzieciom przedszkolnym i wczesnoszkolnym). Uczestnicy na początek zamieniają się w prawdziwego Tropiciela Wiosny, angażując do tego wszystkie swoje zmysły. Przy okazji obserwują pracę ogrodnika i dowiadują się, jak jest ona ważna w każdym ogrodzie, również w tym przydomowym. Na koniec sami pracują, m. in. przekopując glebę w specjalnych skrzyniach.

Dzięki pracy ogrodników Ogród pięknieje z dnia na dzień, a wiosenny czas nadaje mu niepowtarzalnego kolorytu. Wiosna czeka na Ciebie!

Serdecznie zapraszamy!!!

x