Ptaki drapieżne ponownie pilnują Ogrodu!

16 listopada 2018

Po kilkumiesięcznej przerwie Ogród Botaniczny znów strzeżony jest przez najlepszych podniebnych strażników – ptaki drapieżne.

W styczniu tego roku po raz pierwszy na naszym terenie zagościł wykwalifikowany sokolnik z firmy Harris Hawk (http://uslugi-sokolnicze.pl) wraz ze swoimi podwładnymi: sokołem wędrownym, sokołem rarogiem, jastrzębiem gołębiarzem i jastrzębiem Harris’a. Wówczas drapieżniki skutecznie przepłoszyły z Ogrodu kolonie zimujących kawek i gawronów, które wyrządzały bardzo duże szkody i powodowały straty w nasadzeniach roślinnych. Aby uniknąć podobnej sytuacji w sezonie jesienno-zimowym 2018/2019 sokolnik znów zagościł u nas. Wraz ze swoimi wspaniałymi podopiecznymi pracują w Ogrodzie każdego dnia od świtu do zmierzchu. Obecni będą do początku grudnia.

Dla przypomnienia, płoszenie niechcianego ptactwa metodą sokolniczą jest najlepszym znanym sposobem płoszenia, dającym znacznie lepsze rezultaty niż metody mechaniczne, czy soniczne. Wykorzystuje ona wrodzony lęk przed drapieżnikiem, dzięki czemu teren objęty takimi pracami staje się wolny od ptactwa, przy jednoczesnym panowaniu ptaka drapieżnego.

x