SZLAK ARCHEO-GEOLOGICZNY

1 stycznia 2016

Góry Świętokrzyskie to prawdziwa skarbnica wiedzy i tajemnic dla miłośników geologii paleontologii czy archeologii. Są to jedne z najstarszych Gór w Europie – skrywają  ponad 500 milinów lat dziejów naszej planety. Odkrywane od kilkudziesięciu lat tropy dinozaurów i kopalnych gadów, a zwłaszcza tropy tetrapoda, pierwszego czworonożnego zwierzęcia, które wyszło na ląd jeszcze bardziej podkreślają wyjątkowość Gór Świętokrzyskich. Bliższe poznanie regionu i zgłębienie wiedzy na jego temat umożliwia „Świętokrzyski  Szlak Archeo – Geologiczny”. Szlak we właściwym sobie porządku prowadzi turystę przez mnóstwo ciekawych miejsc i atrakcji, stanowi zarazem interesującą lekcję historii – każdy znajdzie na nim coś dla siebie.

Trasa szlaku obejmuje najważniejsze tematycznie obszary do zwiedzania. Zaczyna się w północno – wschodniej części regionu, od JuraParku Bałtów  poprzez Krzemionki, Nową Słupię, Święty Krzyż, pasmo Łysogór, Bukową Górę, Zachełmie, Kielce i kończy się w  Chęcinach. Projekt realizuje miasto Kielce w partnerstwie z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego, Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz gminą Chęciny. Finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”. Przedsięwzięcie o wartości ponad 32 mln zł jest w 85 proc. dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Szczególnym miejscem na szlaku w ramach projektu jest Centrum Geoedukacji, powstające przy rezerwacie skalnym Wietrznia im. Z. Rubinowskiego. Centrum będzie stanowić profesjonalny ośrodek kształcenia geologicznego, ma także prezentować georóżnorodność regionu świętokrzyskiego w sposób przystępny i ciekawy. Za promocję szlaku, który łączy ponad 20 najciekawszych obiektów geologicznych i archeologicznych w województwie, odpowiada Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego.

Pod adresem  www.szlakarcheogeo.pl znajdziecie Państwo informacje o archeologicznych i  geologicznych atrakcjach takich jak rezerwaty Wietrznia, Kazdzielnia, Miedzianka, kopalnia w Krzemionkach, Jaskinia Raj i wiele pozostałych. Stronę otwiera tematyczne intro, nawiązujące do epokowej ewolucji Ziemi – śladami tetrapoda. Pod naszym adresem znajdziecie Państwo scenariusze lekcji terenowych, słowniczek pojęć archeologicznych, tabelę er i epok, zdjęcia oraz plany miasta Kielc i Chęcin. Atrakcjami, które urozmaicą zwiedzanie strony są panoramy 3D oraz prezentacja filmowa, dla sympatyków gier –  gra online „Skarby przeszłości”. Dodatkowo do do ściągnięcia tapety i wygaszacze! Serdecznie zapraszamy!


0

x