Szlaki piesze

17 czerwca 2020

SZLAK SPACEROWY ŻÓŁTY

ATRAKCJE NA SZLAKU

Wędrując tym szlakiem po obrzeżach Kielc odwiedzisz urokliwe tereny leśne Pasma Posłowickiego oraz trzy rezerwaty przyrody: Biesak-Białogon, Ślichowice i Sufraganiec. Na Biesaku zobaczysz najstarsze skały odsłonięte na terenie Kielc liczące sobie ponad pół miliarda lat! W rezerwacie skalnym im. Jana Czarnockiego na Ślichowicach będzie mógł podziwiać najsłynniejszy fałd skalny w Polsce. Przejście odcinkiem szlaku pomiędzy Dąbrową a Świnią Górą dostarczy Ci pięknych widoków na Pasmo Masłowskie. Będziesz także miał okazję mijać jedne z największych ogródków działkowych w Europie – Rodzinny Ogród Działkowy im. Stefana Żeromskiego.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Szlak spacerowy żółty

2. Szlak spacerowy żółty


SZLAK SPACEROWY ZIELONY

ATRAKCJE NA SZLAKU

Rozpoczynając wędrówkę na Placu Artystów nie zapomnij zrobić sobie pamiątkowego zdjęcie pod pomnikiem dzika zwanego Kiełkiem, nawiązującego do legendy o powstaniu Kielc. Wędrując po szlaku będziesz miał okazję odwiedzić dwie największe atrakcje geoturystyczne Kielc: Park i rezerwat Kadzielnia oraz rezerwat Wietrznia z Centrum Geoedukacji. Na Kadzielni czekają na Ciebie ścieżki edukacyjne, sztuczny wodospad, punkty widokowe, Podziemna Trasa Turystyczna w jaskiniach oraz Podniebna Trasa Widokowa, czyli jedna z najdłuższych tyrolek w Polsce. Na Wietrzni zobaczysz największy nieczynny kamieniołom na terenie Kielc udostępniony ścieżką edukacyjną oraz zwiedzisz interaktywną wystawę w Centrum Geoedukacji prezentującą w nowatorski sposób geologiczną historię regionu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Szlak spacerowy zielony

2. Szlak spacerowy zielony


SZLAK SPACEROWY NIEBIESKI

ATRAKCJE NA SZLAKU

Poruszając się zgodnie ze znakami niebieskiego szlaku spacerowego rozpoczniesz wędrówkę na Placu Artystów a zakończysz ją u podnóża góry Pierścienicy, gdzie znajduje się jeden z najlepszych terenów rekreacyjnych Kielc ze ścieżkami spacerowymi, rowerowymi oraz stokiem narciarskim. Na odcinku szlaku prowadzącym przez Park Kadzielnia czeka na Ciebie niezapomniany widok Skałki Geologów oraz panorama południowej części Kielc widoczna z tzw. Wzgórza Harcerskiego górującego nad dawnym kamieniołomem i najpiękniej położonym amfiteatrem w Polsce. Będąc na Kadzielni w sezonie letnim nie zapomnij odwiedzić Podziemnej Trasy Turystycznej i skorzystać z Podniebnej Trasy Widokowej.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Szlak spacerowy niebieski

2. Szlak spacerowy niebieski


SZLAK MIEJSKI CZERWONY

ATRAKCJE NA SZLAKU

Wędrówka tym szlakiem to najlepszy wybór jeżeli chcesz poznać dziedzictwo kulturowe i historię Kielc. Architektoniczną wizytówką miasta jest Pałac biskupów krakowskich, obecnie siedziba Muzeum Narodowego w Kielcach. Spacerując po szlaku miejskim nie sposób pominąć bazyliki katedralnej, Rynku, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego,  Muzeum Diecezjalnego, Dworku Laszczyków oraz obiektów należących do tzw. Wzgórza Zamkowego z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Instytutem Designu. Na szlaku znajdują się również obiekty przyrodnicze, wśród których na uwagę zasługują Park Miejski i Kadzielnia.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Szlak miejski czerwony

2. Szlak miejski czerwony


SZLAK TURYSTYCZNY CZERWONY KIELCE-CHĘCINY

ATRAKCJE NA SZLAKU

Wędrówkę tym szlakiem warto rozpocząć od ,,góry mocy i kruszców’’ jak czasem nazywana jest Karczówka. Zwiedzanie tego najwyższego wzniesienia pasma Kadzielniańskiego dostarczy Ci nie tylko niezapomnianych widoków, ale umożliwi również spacer po rezerwacie krajobrazowym ,,Karczówka’’ oraz podziwianie zabytkowej architektury klasztoru pobernandyńskiego i kościoła św. Karola Boromeusza. Nie sposób ominąć znajdującej się w kaplicy kościoła zabytkowej figurki patronki górników Św. Barbary wykonanej z jednej bryły rudy ołowiu. Ślady historycznej eksploatacji tego kruszcu będą Ci towarzyszyć wzdłuż niemal całego odcinka szlaku czerwonego od Karczówki, przez Brusznię do Białogonu. Na koniec ,,kieleckiego’’ odcinka szlaku czeka Cię wspinaczka na najwyższe wzniesienie Pasma Zgórskiego, górę Patrol (388 m n.p.m.).

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Szlak turystyczny czerwony Kielce – Chęciny

2. Szlak turystyczny czerwony Kielce – Chęciny

3. Szlak turystyczny czerwony Kielce – Chęciny


SZLAK TURYSTYCZNY NIEBIESKI ŁAGÓW-CHĘCINY

ATRAKCJE NA SZLAKU

Ten długodystansowy szlak o długości 69 km, prowadzi przez górzysty leśny teren obejmujący południowe rubieże Kielc. Wędrując za znakami koloru niebieskiego od Bukówki do góry Patrol zdobędziesz najwyższe wzniesienia trzech pasm: Dymińskiego, Posłowickiego i Zgórskiego To dobry początek do zdobycia Korony Gór Świętokrzyskich! Wśród wymienionych pierwsze miejsce zajmuje najwyższa góra położona w granicach administracyjnych Kielc czyli Telegraf (408 m n.p.m.). Warto dodać, że wędrując tym szlakiem na odcinku prowadzącym przez Kielce niemal cały czas będziesz znajdować się na urokliwych leśnych terenach Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Jeżeli lubisz dłuższe piesze wędrówki i kontakt z przyrodą to wybór szlaku niebieskiego jest naturalny!

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Szlak turystyczny niebieski Łagów – Chęciny

2. Szlak turystyczny niebieski Łagów – Chęciny


SZLAK TURYSTYCZNY CZARNY

ATRAKCJE NA SZLAKU

Szlak czarny wiedzie od ul. Szczepaniaka na górę Pierścienicę, gdzie łączy się ze szlakiem turystycznym niebieskim. Wędrując tym krótkim szlakiem możemy skorzystać z rozbudowanej infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej Stadionu Leśnego, w tym Parku Linowego. Podchodząc pod strome zbocza góry Pierścienicy będziemy wędrować wzdłuż stoku narciarskiego. Na górze stoku do 2006 roku stała betonowa skocznia narciarska z której w 1969 roku oddawał skoki pierwszy polski medalista olimpijski i mistrz świata w skokach narciarskich, Wojciech Fortuna. Ze zbocza Pierścienicy rozciąga się piękny widok na Kielce.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Szlak turystyczny czarny


ŚCIEŻKA GEOLOGICZNO-KRUSZCOWO-GÓRNICZA 

KARCZÓWKA-DALNIA-GRABINA

ATRAKCJE NA SZLAKU

Ścieżka wiedzie przez wapienne wzgórza Karczówki, Dalni i Grabiny należące do zachodniej części Pasma Kadzielniańskiego. Wędrując za znakami ścieżki będziemy podążać ,,śladami dewońskiego morza i kieleckich gwarków’’ poznając geologiczną i górniczą historię tego terenu. Liczne pamiątki dawnego górnictwa kruszcowego w postaci wyrobisk szparowych, szybów oraz najgłębszej kopalni rudy ołowiu w Górach Świętokrzyskich to tylko wybrane atrakcje ścieżki. Będąc na Karczówce nie można pominąć kościoła Św. Karola Boromeusza i znajdującej się w nim unikatowej rzeźby patronki górników Św. Barbary wykonanej w XVII wieku z jednej bryły rudy ołowiu. Wielbiciele krajobrazów docenią spacer tą ścieżką po wejściu na wzniesienia Dalni i Grabiny, skąd rozciąga się widok wzgórz otaczających Kielce od strony północnej i zachodniej.

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Ścieżka geologiczno-kruszcowo-górnicza

2. Ścieżka geologiczno-kruszcowo-górnicza


PRZYRODNICZA ŚCIEŻKA EDUKACYJNA ,,LEŚNA PRZYGODA’’

ATRAKCJE NA SZLAKU

Przyrodnicza ścieżka edukacyjna biegnie od ulicy Szczepaniaka przez zalesione tereny u podnóża góry Pierścienicy. Na trasie ścieżki spotkasz tablice dydaktyczne zawierające podstawowe informacje
o drzewach, krzewach i zwierzętach leśnych oraz przykładowe modele leśnych owoców i grzybów. Wzdłuż ścieżki usytuowane są park linowy, dwie siłownie zewnętrzne, place zabaw oraz wiaty
z miejscami na ognisko. Sprawia to, że przyrodnicza ścieżka edukacyjna wraz z całym Stadionem Leśnym stanowią doskonałe miejsce na rekreacyjny lub edukacyjny spacer rodzinny. Jest to także dobre miejsce do uprawiania nordic walking i biegów.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE I CIEKAWOSTKI

1. Przyrodnicza ścieżka edukacyjna „Leśna przygoda”


ŚCIEŻKA EDUKACYJNA IM. JERZEGO KAPUŚCIŃSKIEGO W PARKU KADZIELNIA

ATRAKCJE NA SZLAKU

Ścieżka edukacyjna w Parku Kadzielnia poświęcona jest pamięci znanego przewodnika, regionalisty i przyrodnika Jerzego Kapuścińskiego. Ścieżka rozpoczyna się przy wiacie edukacyjnej zlokalizowanej w pobliżu wejścia do Podziemnej Trasy Turystycznej na Kadzielni. Wędrując po trasie ścieżki biegnącej drogami i ścieżkami wytyczonymi w dawnych kamieniołomie dowiesz się wielu ciekawych informacji na temat geologicznej i historycznej przeszłości Kadzielni. Jednym z największych walorów ścieżki jest niezwykły widok na monumentalny ostaniec skalny zwany Skałką Geologów, którego szczytowa partia jest chroniona jako rezerwat przyrody Kadzielnia.

 


 

x