Dąb Bartek posadzony przez Prezydenta Kielc, Bogdana Wentę

23 listopada 2018

W Ogrodzie Botanicznym w Kielcach Prezydent Miasta Kielce BOGDAN WENTA posadził sadzonkę dębu szypułkowego (Quercus robur). Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby ta sadzonka nie była wierną kopią genetyczną najsłynniejszego dębu w Polsce – „Bartka”.

Liczący ponad 650 lat Dąb Bartek rosnący k. Zagnańska niestety już prawie obumarł i nie rodzi żołędzi. Leśnicy z Nadleśnictwa Zagnańsk już teraz podjęli nietypową próbę jego ratowania. W porozumieniu z Leśnym Arboretum im. Stefana Białoboka w Sycowie, leśnicy sklonowali Dęba Bartka. Ze słynnego pomnika przyrody pozyskano fragmenty gałązek (tzw. zrazów), które następnie zaszczepione zostały na innej sadzonce dębu. 100 genetycznych klonów posłużyło do uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Geopark Kielce-Ogród Botaniczny przyłączają się do obchodów. Dlatego też, potomek Bartka w postaci kilkudziesięciocentymetrowej sadzonki wraz z certyfikatem poświadczającym pochodzenie trafił także do naszej instytucji.

Aby „młodego Bartka” posadzić w Ogrodzie czekaliśmy aż drzewo zupełnie przejdzie w stan zimowego uśpienia, co zwiększy możliwość jego przyjęcia w gruncie. Zbiegło się to z inauguracją objęcia urzędu przez nowego Prezydenta Kielc BOGDANA WENTĘ, który przyjął zaproszenie Geoparku Kielce do posadzenia tego wspaniałego drzewa, czym nas bardzo zaszczycił. Prezydent miał dużą wprawę, bo jak sam się przyznał bardzo lubi wykonywać prace ogrodnicze wokół własnego domu, co go uspokaja i wycisza.

Idealne zakończenie pięknego, choć zimnego tygodnia….

x